Blokkolásról röviden
Mivel sűrün felmerül a kérdés kötős berkekben, írtam egy kis összefoglalót a blokkolásról.
Meglátásom szerint, ahogy egyre jobban elterjedtek és teret hódítanak a szintetikus anyagok és egyre inkább egybe kötünk, úgy vész ki a köztudatból a blokkolás művelete és annak fontossága. Jómagam a vizesen formára igazítás híve vagyok, soha sem ragadnék vasalót fonallal szemben, szeretem a rugalmas fonalakat, a fény-árnyék játékát a rugalmas mintákon.
De mi is az a blokkolás? Mikor és miért blokkoljunk?
A kézzel kötött, horgolt darabok egyik befejező művelete a blokkolás. De mit is értünk blokkolás alatt? A legtöbbször vizesen formára igazítva szárítva az elkészült holmit már “blokkoltuk” azt. A blokkolást is lehet tudatosabban és magasabb szinten űzni. A szintetikus anyagoknál nem sok mindent tehetünk, de mohair és gyapjú fonalaknál már látványos különbségeket érhetünk el, különösen egy-egy csipkekendőnél. Lehet Te is elgondolkoztál már azon, hogy ki akarná vasalni a kötött holmikat, minek tiltják a “vasalást” a fonalak átkötőjén?
A kötött daraboknak a blokkolás adja meg a végleges méretét és formáját, ennek köszönhetően egyenletesebbek lesznek a szemek és a szélek is.
Mindig varrás előtt blokkoljunk, kivéve természetesen, ha egyben kötött modellről van szó.
Blokkolni vízzel vagy gőzzel lehet (itt jön képbe a vasaló), hogy melyiket érdemes választani, az a fonal anyagától függ. Ezért is fontos megtartani a fonalak átkötőjét: az alapanyag összetétele mellett kezelési utasításokat is találsz rajta (pl vasaló vagy áthúzott vasaló).
Amennyiben nem vagy biztos abban, hogy a kötött darab jól reagál a nagyobb hőre, a „balesetek” elkerülése érdekében inkább vízzel blokkoljunk.
A blokkolással még változtathatsz az elkészült darab formáján és méretén is, de hogy mennyit, az nagyban függ a fonal anyagától, valamint attól, hogy milyen lazán kötött darabról van szó: minél lazább, annál rugalmasabb és formálhatóbb.
Az anyagot tekintve a legjobban alakíthatóak a természetes alapanyagú fonalak a gyapjúk, a mohair fonalak; a természetes szálak összekapaszkodva formatartóak maradnak száradást követően. Egész jól reagálnak a blokkolásra a gyapjút tartalmazó kevert szálú fonalak is.
Nagyon óvatosan bánjunk a pamuttal, mert elveszítheti a rugalmasságát, formáját, ha nem vagyunk elég körültekintőek. A szintetikus fonalakból készült darabokat pedig nagyon nehéz más formájúra blokkolni, mint amilyen már a kötéssel kialakult.
A legtöbb, amit tehetünk a nem blokkolható anyagokból készült kötött darabokért, hogy fektetve, formára igazítva szárítjuk.
Figyelem! A rugalmas mintákat, pl. a patentmintával kötött részeket ne tűzzük ki formára, különben elveszíthetik a rugalmasságukat.
BLOKKOLÁS VÍZZEL
Kétféleképpen történhet a blokkolás: vízbe áztatva vagy csak vízzel permetezve a kötött darabokat.
Szárazon egyszerűbb a kitűzés, azonban minél komolyabb változtatásokat szeretnénk elérni a kötött darabon, annál ajánlottabb a vízbe áztatás.
Blokkolás előtt:
Blokkolás után:
A blokkoláshoz megfelelő felületre van szükségünk, ami elég nagy ahhoz, hogy elférjenek rajta a kötött darabok, bírja a nedvességet és a gombostűket; lehet használni szivacsos alátétet vagy akár megfelelő méretű törölközőt.
Blokkolás vízbe áztatással
A kötött darabokat rövid időre áztassuk hideg vízbe, majd a felesleges vizet nyomkodjuk ki belőle, legjobb, ha törölközőbe csavarva nyomkodjuk ki. Semmiképpen ne facsarjuk! A nedves kendőt igazítsuk formára, enyhén meg is feszíthetjük a nagyobb méret eléréséhez. Tűzzük ki gombostűkkel, olyan közel egymáshoz, hogy közöttük ne pöndörödjön be a kötés széle, és a mintának megfelelően. Ezután hagyjuk teljesen megszáradni a kitűzött darabokat.
Blokkolás vízzel permetezve
A kendőt szárazon igazítjuk és tűzzük ki gombostűkkel a megfelelő méretre és formára. Ezután permetezzük be vízzel, és hagyjuk teljesen megszáradni.
BLOKKOLÁS GŐZZEL
Fontos tudni, hogy a vasaló maga nem érintkezhet a kötött darabbal! Tegyél egy ruhaanyagot a kötött darab és a vasaló közé.
Gőzzel is kétféleképpen blokkolhatunk.
– gőzölős vasalóval: száraz ruhaanyagra plusz gőzölős vasalóra van szükségünk;
– sima vasalóval: nedves ruhára és normál (gőz nélküli) vasalóra van szükségünk.
A fonalak átkötőjén a kezelési utasításoknál figyeld a vasaló jelet! Kétféle vasaló piktogrammal találkozhatsz: vasaló vagy áthúzott vasaló a jelentésüket nem nehéz kitalálni.
0