
Horgolt szegélyek
Horgolt szegélyek 75 csodás modell párnák, kendők, szoknyák díszítésére
Tényleg jó kis gyűjtemény, ki gondolta volna hogy ennyi és még ennél is több szegélyminta kombinálható az alap motívumokból.
A Könyv címébe érthetően, nem lehet bele zsúfolni mindent de a párnákon és szoknyákon túl rengeteg remek ötletet ad a könyv a zoknitól a levágott szárú farmernadrág tovább gondolásán át egyedi szatyrok, ajándék kísérő díszítéséig.
Az egyszerű és mutatós modellek láttán garantáltan beindul a fantáziánk és még számtalan felhasználási módot találunk körül nézve gardróbunkban, környezetünkben. A tavaszi megújulás jegyében egy kis kreativitással a könyv ötleteivel, mintáival jótékony hatást gyakorol a közérzetünkön túl a ruhatárunkra is.
Feldobhatjuk, egyedivé tehetjük egyszerű ruhadarabjainkat, felfrissíthetjük elnyűtt kedvenceinket, elrejthetünk kisebb hibákat mindennapos használati holmijainkon, kicsit nagyobbíthatunk a kinövőben lévő gyerek ruhákon amit a hintázó mackók, delfinek és szivárványok és egyéb fantázia dús mintákkal nem is olyan nehéz megvalósítani.
A könyvről és tartalmáról bővebben a Fonalparadicsom könyvespolcán olvashatsz, ha tetszik a könyv meg is veheted.
Akár kezdő, akár tapasztalt horgolós vagy a könyvnek nagy hasznát veszed.
Néhány jó tanács és felhasználási ötlet a könyv tartalmából, amit minden horgolósnak tudni kell.
Rá horgolt és rávarrott csipkeszegélyek
A csipkeszegélyt horgolhatjuk közvetlenül a textíliára, de külön is elkészíthetjük, és csak ezután varrjuk fel a helyére. A könyvben szereplő legtöbb modellt hosszirányban horgoljuk ezeket mindkét módszerrel rögzíthetjük. A keresztirányban horgolt csipkéket külön készítjük, és később varrjuk fel. A hosszirányban horgolt csipkék leírása tartalmazza a kezdő láncszem sort is, amelyet elhagyunk, ha közvetlenül a textíliára horgoljuk a csipkeszegélyt.
Ráhorgolt csipkeszegély
Ne készítsük el a hosszirányban horgolt csipkeszegély kezdő láncszemsorát, hanem rögtön az első sort horgoljuk közvetlenül a textília szálai közé bökve a horgolótűt.
A leírás szerint folytassuk a horgolást.
Rávarrott csipkeszegély
Horgoljuk meg a csipkeszegélyt a leírásnak megfelelően.
Ha szükséges blokkoljuk a horgolást, gombostűzzük a helyére a szegélyt, majd a horgoláshoz illő színű cérnával varrjuk oda.
Jó tanácsok
Színe és visszája
Bár némileg eltérő kinézetű a horgolások színe és fonákja, a legtöbb szegélynél mindegy, melyik oldala van kívül, amikor felvarrjuk a helyére. Néhány szegélynél azomban számít, hogy a felvarrásnál melyik oldala van felénk, ezt a leírásoknál jelezzük.
Sorok és körök
A könyv modelljeit oda-vissza soronként horgoljuk. A mindkét oldalán mutatós horgolásokat azonban horgolhatjuk úgy is, hogy a sorok végét kúszószemmel összekapcsoljuk, ekkor ne fordítsuk meg a horgolást, mindig egy irányba haladjunk. Körben horgolásnál a kész szegély némiképp eltér a könyv modelljétől, mivel a horgolt pálcák színe és fonákja nem azonos kinézetű. Azokat a szegélyeket amelyeknél számít, melyik oldal van kívül, horgoljuk inkább a leírás szerint, soronként. Ha mégis körbe szeretnénk horgolni őket, először próbáljuk ki, mennyire változik meg a szegély kinézete.
Sarkok
A legtöbb szegélynél megadtuk a pozitív és a negatív sarkok elkészítési módját. Bátran változtassuk meg a sarok kialakítását, hagyjuk el vagy horgoljunk újabb pálcákat, ha úgy szebben jön ki a minta. A sarok kialakítása akkor lesz mutatós, ha szimmetrikus a horgolás.
A szegélyek rögzítése
Megkönnyíti a horgolt szegély rögzítését, ha a kiválasztott textília szélét körbevarrjuk pellenkaöltéssel, majd erre horgoljuk rá a szegélyt a leírás szerint. A vékonyabb textíliákon át is tudjuk bökni a fém horgolótűt, így közvetlenül az anyagra horgolhatjuk a csipkeszegélyt.
Horgoláspróba
Feltétlenül készítsünk horgoláspróbát, mielőtt nekilátnánk egy hosszú szegély meghorgolásának, így látjuk, megfelel-e a horgolásunk mérete a leírásban megadottnak, illetve így begyakorolhatjuk a mintát, kipróbálhatjuk a sarkok horgolását.
Felhasználási ötletek
Ha tetszett a bejegyzés oszd meg barátaiddal is!

0