
Hullámos színátmenetes sapka
A sapka egy 3 éves kislánynak készült a mogyoró színű kabátkájához szabadon! 🙂
Vékony színátmenetes Angora Design, angora kevert szálas fonalat két szálával párosítottam ügyelve arra hogy a festés párhuzamosan fusson, egy szállal kötve klassz átmeneti sapkát kapunk eredményül.
Anyagszükséglet: 40 g, 3,5 tűkkel dolgoztam.
Hasonló festésű vastagabb gyapjú fonalam is van de az a gyereknél érzékenysége miatt nem jöhetett szóba. Hölgyeknek Magic pure wool fonalat ajánlom.
Méret
körméret: 34-48 cm, rugalmas patent
átmérő: 21 cm
magasság: 16-20 cm a hullámos minta összerúg
A sapka felnőtt fején a fej körvonalát követi, jól néz ki így is felvéve, egészen más fazont vesz fel mint a kislány fején. Több szemmel megkötve, bővítve a hullám mintát felnőtt méretben is megtartja eredeti fazonját.
Minta
patentminta: egy sima, egy fordított
sima kötés: a színén sima, visszáján fordított
fordított kötés: a színén fordított, visszáján sima
szaporítás: egy szembe kétszer szúrunk, egyszer elölről, egyszer hátulról simán kötjük a szemeket
fogyasztás: két szemet simán összekötünk, jobbra és balra dőjtve a minta szerint
három szem összekötése: egy szemet átveszünk, a következő két szemet összekötjük, az átvett szemet áthúzzuk az összekötött szemeken.
Hullámos minta: szegélyezett szeszély néven már találkozhattatok vele, más felállásban
Egy mintaegység 11 szemből áll és 8 sorból
első sor: két szemet simán összekötünk, két szem sima, egy szembe kétszer szúrunk simán kötjük a szemeket, egy szem sima, egy szembe kétszer szúrunk simán kötjük a szemeket, két szem sima, két szemet simán összekötünk.
második sor: sima kötés körkötésnél, vagy fordított a visszáján
harmadik sor: ismételjük az első sort
negyedik sor: sima kötés vagy fordított a visszáján
ötödik – nyolcadik sor: fordítottan kötjük a szemeket a színén ( 4 sor fordított)
ha nem körbe kötünk, fordított a színén, sima a visszáján.
A minta nem nehéz, csak két sorban kell figyelni a szaporításra és a fogyasztásra a nyolc sorból és igazán remek kis hullámos minta lesz a végeredmény.
Elkészítés
Természetesen ezt a sapkát is körbe kötöttem, imádom hogy nincs sehol varrás rajta, 40 cm-es körkötő tűvel kényelmesen meg lehet kötni több mint a kétharmadát, csak az utolsó szakaszt, fogyasztást kötöm harisnyakötő tűvel.
Természetesen nem kötelező körbe kötni de egy egy szélszemmel toldjuk meg a leírást.
90 szemmel kezdtem, egy sima egy fordított patentmintával kötöttem 12 sort.
Kötöttem még két sor simát hozzá, hogy teret adjak majd az első hullámnak! 🙂
A 15-ik sorban kezdtem a mintát, bár az első sorban itt is trükköztem.
Már megszokhattátok tőlem, hogy a fogyasztást a mintába rejtem, hát most a szaporítással is hasonlóan jártam el. A minta első sorában csak a szaporításokat végeztem el, a fogyasztásokat nem így kellő képen kibővült a szemszám. Tehát a két szem összekötése helyet csak egy szemet kötöttem simán a mintába.
10 mintaegység alakult ki, egy mintaegység: 11 szemből áll, összes szemszám 110 szem.
Első sorban 9 szem jut egy mintára, de mivel csak szaporítottunk hozzá adtunk 2-2 szemet így a következő sortól már megvan a 11 szem mintaegységenként így normál minta leírás szerint dolgozunk tovább.
Háromszor kötjük meg a mintaegységet az az 3 x 8 sort kötünk, a következő mintaegységben már rejtett fogyasztást alkalmazunk.
A következő minta első soránál három három szemet kötünk össze így 11-ről ismét 9 re csökken a szemszám, minden más változatlan. Az utolsó mintaegység utolsó fordított sorát követően már csak sima szemekkel kötünk tovább, minden második sorban kettesével összekötve a szemeket a hullámos minta sugarát követve. Vagyis egy egy hullámos mintából egy egy cikk alakul ki, kilenc szemről indul, háromszor össze kötjük a szemeket a széleken, marad három szem, a három szemet is összekötjük , maradt egy egy szem cikkenként, az az 10 szem összesen, kettesével összekötöttem a szemeket majd áthúztam saját szálát a szemeken és lezártam a munkát.
Jó kötögetést lányok!
Ezzel a módszerrel egy kis csillag alakul ki a sapka tetején, ami még látványosabbá teszi az egyszerű kis hullám mintát. Nem olyan bonyolult mint tűnik első olvasatra a minta adja magát, csak követni kell a szemeket.
Ha nagyobb méretben dolgozunk a munkamenetet követve ahány hullámos minta egységünk van, annyi cikkel dolgozunk a tetején is a sapkának.

0