
Csipkemintás felső bő alsó résszel
A felsőt Bölönyné Molnár Teri készítette saját részre, fonal ihlette saját elképzelés alapján.
Klasz nyakláncot is készített hozzá egy kis maradék fonalból amit kép alapján Ti magatok is elkészíthettek.
A felső elkészítését kezdőknek nem ajánlom.
300 g Gloria Glitz fonalból, 4 mm és 5 mm körkötőtűvel kötve.
A fonal beszerezhető a Fonalparadicsomból, más igazán kellemes pasztel színekben is.
Méretek
M- L -es női méretnek felel meg. A raglánvonal hosszával tudjuk szabályozni a méretét tetszés szerint.
A fazon telt és vékony testalkatúaknak is jól áll.
Mellbőség: 92 cm
Teljes hossz: 75 cm
Raglán hossza: 28 cm
Minta
sima kötés: színén sima, visszáján fordított, körkötésnél mindig a színén dolgozunk és simát kötünk
rizs kötés: egy sima egy fordított, következő sorban simára fordítottat, fordítottra simát kötünk.
egyszerű csipkeminta: leírás és leszámolható rajz a kössünk lányok oldalán itt megtalálod.
szaporítás: ráhajtással
Elkészítés
A felső fentről kezdve körbe van kötve, bő nyakkivágással indul.
Patent 6 sor rizskötés 164 szemmel. Ezt követően kezdjük a raglán ujj kialakítását, ráhajtással szaporítjuk a szemeket az elválasztó két fordított szem előtt és után.
Szemleosztás:
ujjak: 27-27 szem
eleje-háta: 51-51 szem
4 szer 2-2 szem az elosztó szemek, melyeket fordítottan kötünk.
Egyszerű csipkemintával folytatjuk a munkát a patentet követően közben ráhajtással
szaporítjuk a szemeket a raglánujj kialakításához. A plusz szemekkel csatlakozunk a mintához.
Négy mintaegység után (tetszés szerint határozzuk meg a csipkeminta sáv szélességét) 6 sor rizsmintára váltunk majd sima kötéssel folytatjuk a raglán kialakítását míg el nem érjük a kívánt méretet, esetünkben 33 szór szaporítottunk, minden második sorban (körbe kötünk) az az 66 sorban alakítottuk ki a raglánt, 28 cm hosszan.
A képen látható egy vágás az ujjrészen, ezt akár el is hagyhatjuk, ha mégis szeretnénk kialakítani akkor a rizsmintát követően válasszuk ketté a munkát a széleken pár szem rizs mintát kötve a többi szemet sima kötéssel kötjük, külön megkötjük a két részt majd ismét egybe véve a szemeket , rizsmintával befejezzük az ujjakat.
Ha elértük a kívánt méretet szétszedjük a szemeket esetünkben ujjak 93 szem (27+33+33) az 6-6 sor rizsmintát kötünk és leláncoljuk a szemeket.
Ezt követően, az elejét és a hátát egyben kötjük tovább sima kötéssel, esetünkben (51+33+33+51+33+33 az az 234 szemmel).
Az eltérő méret kialakításánál arra figyeljünk hogy a kapott szemszám hattal osztható legyen a csipkeminta egység miatt. Az egyszerű csipkeminta mintaegysége hat szemből áll.
Néhány sor sima kötés után ismét egyszerű csipkemintával folytatjuk tetszés szerinti szélességben köthetjük a csipkemintát.
Az alsó részét a második csipkeminta után lazábban nagyobb 5,5 mm-es tűvel kötötte Teri tovább a felsőt.
6 sor sima kötést követően elkezdjük bővíteni az alsó részt, a raglán kialakításához hasonlóan első körben egy háromszög betétet kialakítva mindkét oldalon végig sima kötéssel dolgozunk.
Minden második sorban 2-2 szemet ráhajtással szaporítunk 40-40 szem eléréséig, az az 40 sort kötünk két két szemet szaporítva minden második sorban mindkét oldalon.
Ezt követően csak a betét résszel dolgozunk tovább, sima kötéssel, minden második sorban rövidítve a sorokat félre téve a szélső szemeket vagy lekötve azokat (majd később felszedve a szemeket) kinek hogy könnyebb, így egy sima kötésű rombuszt alakítunk ki az oldalakon, 28 sort kötünk ezzel a technikával 12 szemre fogyasztva a szemeket.
A mellékelt fotó segít az elkészítés menetének a megértésében.
Az eleje háta szemekhez fogjuk a félre tett vagy lekötött és ismét felszedett szemeket, a 12 megmaradt szemet és egyben körbe kötve egyszerű csipkemintával folytatjuk a munkát.
Szélesebb sávban kötjük a csipkemintát mint a fentiek tetszés szerinti szélességben, csipkeminta után 6 sor rizs kötéssel fejezzük be az alsó részt.

0