Csavart mintás kislányruha

Ezt a kis ruhát is a lányomnak kötöttem, azóta nagyot nőt és még mindig szereti és azt kérte kössem utána! 🙂

Kézzel kötött kislány ruha

Mivel ahogy azt tőlem már megszokhattátok ezt is fentről kezdtem és még van félretéve fonalam így ennek semmi akadálya. Az utolsó sort visszabontom és ott folytatom ahol abbahagytam.

 

A felsőrész bő volt rajta az eredeti formában, most szépen kitölti így még nagylányosabb is, így is teljes összhangban van a ruha formájával. Fehér pamut fonalból kötöttem közel 600 g bő szoknyája sok anyagot igényel, és sokkal látványosabb ha súlya is van a fonalnak, sokkal jobb az esése is a szoknyának. Kevesebb szemmel is megköthető a szoknyarész ha kevesebb fonalat szeretnénk felhasználni.

 

Azóta már viszkóz fonalból is megkötöttük, hasonlóan mutatós, szép az esése, azonos mennyiségű fonalat vett fel. Most sötétkékben készül iskolakezdésre. 🙂 De meggyőződésem, hogy bármilyen színben jól mutat.

 

A ruha nyáron is hordható önmagában, de nagyon jól mutat alá öltözve is kötényruhának, akár rövid, akár hosszú újjal.

 

Ajánlott fonalak

 

Catania fonalak

Catania fine fonalak

Baby summer fonalak

Summer mercerized

Belek viscose fonalak

 

Elkészítés

Ahogy ezt már tőlem megszokhattátok ezt a ruhát is fentről kezdtem majd egybevéve az elejét és a hátát körbe kötöttem, varrás nélkül készült a ruha így ahogy nő a gyerek az alját utána köthetjük! 🙂


Méretek

 

A ruha 10-12 éves kislányra készült

 

A felsőrész válltól derékig maga a csavart minta 30 cm,

 

Szoknyarész 40 cm.

 

A ruha hossza 70 cm.

 

Mellbőség: 35 cm (70 cm körbe)

 

Az arányok figyelembevételével, bármilyen méretben megköthető.

 

kendők 014

 

Jól mutatna ha rövidebbre vesszük a csavart

 

részt és már mell alatt elkezdjük a bővítést, főleg kisebb babákon. 🙂

A ruhának egy kisebb változatát már megkötöttem, kötényruha formájában, itt találod a leírását.

Csavart minta

 

3-3 szemes csavarás hat soronként, (nyolcat is elbír ha kevesebbet szeretnénk csavarni) a csavarások között szintén hat fordított szem. Kinek hogy esik kézre, akár jobbról, akár balról is lehet csavarni a lényeg, hogy egységes legyen! 🙂

fehér kislányruha 004

 

A válltól számolva 13 csavarást kötünk. A 13-ik csavarás után a 6 sima szemet 10-re felszaporítjuk a második-harmadik-negyedik és ötödik szemet kétszer kötjük le egyszer elölről, egyszer hátulról szúrunk a szembe, ezeket az oszlopokat végig 10 sima szemmel kötjük. Tovább a szoknyarész kialakításában leírtak szerint dolgozunk.

 

Vállrész, nyakkivágás, karöltő kialakítása

Az eleje és a háta egyformára van kötve, előbb megkötjük az egyik felét hónaljig, majd a vállánál felszedjük a szemeket és másik irányba megkötjük a másik részt, ha megvagyunk össze kötjük a két részt egy tűre és körbe kötjük a ruhát. Vagy külön külön megkötjük az elejét és a hátulját majd egybevarrjuk, ez esetbe gondoljunk a szélszemekre is.

 

kendők 014

 

A nyakrészt és a karöltőket egyszerűen körbehorgoltam a jobb tartás érdekében.

 

A vállat 24 szemmel kezdtem. (ez kétszer megismételjük majd másik irányba is megkötjük, vagy négyszer kezdjük meg ha külön kötjük meg az elejét és a hátulját)

 

3 fordított, 6 sima (csavart oszlop) hat fordított, hat sima (csavart oszlop) 3 fordított ( a széleken beleértve a szélszemet is).

fehér kislányruha 003

A nyakrészt az első csavarás után kezdjük el kialakítani, összességében (egyik oldalon, ne felejtsük el hogy külön kötjük, majd egyesítjük a tükörképben megkötött párjával) 18 szemet szaporítunk háromszor egy egy fordítottat, majd ötször három három szemet a mintának megfelelően ( összességében: 3 fordított, hat sima, hat fordított, három sima) így ismét kiegészítjük a fordított oszlopot, kapunk egy újabb csavart oszlopot, egy fordítottat és egy fél csavartat, melynek a másik felét a tükörképben megkötött másik oldaltól kapjuk.

Kössük meg a tükörképet is majd egybe véve a két oldalt folytatjuk a kötést.

Így kerek kivágást kapunk, ha egyszerűsíteni szeretnénk a dolgot a harmadik csavarás előtt egyszerre szaporítsuk ki a 18 + 18 szemet így szögletes kivágást kapunk ami semmit nem vesz el a ruha látványából, ellenben könnyebb elkészíteni! 🙂

 

fehér kislányruha 002

A karöltőknél avagy a külső részen az ötödik csavarásig egyenesen kötünk, majd a hatodik csavarásig soronként egy fordított szemet, két fordított szemet, majd három sima szemet szaporítva kiegészítjük tehát összesen három fordított szemmel és három sima szemmel a munkát. Így teljes lesz még egy fordított oszlop és megkapjuk az oldalsó csavart oszlop felét, a másik oldaltól pedig a másik felét. A hatodik csavaráshoz már az oldalsó oszlopok is csatlakoznak, egyben van az egész ruha, még hét csavarásnyit kötünk a felső rész kialakításáig derékig.

 

A fotók segítenek a munkamenet megértésében.

 

Ha külön kötjük az elejét és a hátulját, nem javaslok még egy oszlopot oldalanként, inkább kössük fordítottan az oldalsó részeket az összeillesztés, varrás miatt.

 

Szoknyarész kialakítása


A sima oszlopokat 10 szemmel kötjük végig a szoknya rész teljes hosszán, a fordított oszlopokat az eredeti hat szemről 20 szemre szaporítjuk fel egyenletesen, az oszlop mindkét oldalán, a szélső szemeket kétszer lekötve, egyszer elölről, egyszer hátulról szúrva a szembe. Itt lehet spórolni ha kevesebb szemre szaporítjuk a fordított oszlopokat.
Oszloponként 14 szemet szaporítunk az az hét alkalommal, az első három alkalommal 5 soronként szaporítottam, majd 4 alkalommal 20 soronként.Összesen 120 sort kötöttem a szoknyarészben a megadott méret eléréséig, ez tetszőleges méret kialakításához kell igazítani, magasabb kislányoknak is elég ez a szemszám, nem szükséges tovább szaporítani elég hosszabbra kötni a szoknyarészt.

 

Befejezés

 

Kötöttem egy sor simát (a fordított oszlopokat is simán kötöttem) majd a következő sorban simán lekötöttem, így szép tartást kap a ruha alja.

 

+1 Tipp

 

Ha később tovább szeretnénk kötni a ruhát, a sima sort bontsuk vissza és fojtassuk a kötést a kívánt hosszúság eléréséig.


Jó kötést lányok! Gyöngyvér

 

Ui: Köszönet a megosztásokért és lájkokért! 🙂

Szólj hozzá!