
Sztracsatella poncsó
Kedvenc poncsóm, számtalanszor született újjá, legfőképpen a fonalválasztástól, de a hosszát variálva is egész más eredmények születnek! 🙂
Alap modell
Ezúttal vastagabb zsenília fonalból kötöttük meg rövidebb fazonban.
Kötötte: Balogh Anna
A fonal különleges festésétől lett igazán különleges maga a poncsó is, nem tudom Ti hogy vagytok vele, de engem erőteljesen sztracsatella fagyira emlékeztet innen a névválasztás! 🙂
A poncsót kettő sima, kettő fordított patentmintával kötve egyszerűbb elkészíteni, kezdő körkötőknek is ajánlom, a fonal festéséből adódóan a szofisztikáltabb minták amúgy sem érvényesülnek, az összkép pedig megmarad csavarások nélkül is a patentmintának köszönhetően.
Méretek
Nyak rész: 4 x 20 cm
Alsó rész: 4 x 65 cm
Hossza: 57 cm
Anyagszükséglet
300 g (6 gombolyagnyi) Velvet zsenília fonal, beszerezhető a Fonalparadicsomból webshopból vagy a Fonalparadicsom pluszból webáruházból, ahol más színösszeállításban is megvásárolható a fonal.
A poncsó 5-ös körkötőtűvel egybe, körbe kötve készült.
Minta
Patent minta: kettő sima, kettő fordított.
Szaporítás: A szem elejébe és hátuljába 1-1 szemet kötünk, így plusz egy szemet kapunk.Minden második sorban szaporítunk, avagy ha síkban kötünk, mindig a színén, a visszáján fedetten kötünk.
Azt, hogy a szaporított szem sima vagy fordított legyen, azt a patentmintához kell igazítani.
Ahol csavarásos minta is van ott az újonnan kialakult oszloppal csatlakozunk a többihez, vagyis ha éppen csavarásos sort kötünk és a szélén megvan a szükséges hat szem a mintához akkor csavarunk, csatlakozva a többi oszlop mintájához.
Csavart minta, alap minta:
Alap minta:
hat szem, kettő sima, kettő fordított, kettő sima. Patentmintából kialakítva, minden hatodik sorban csavarás. 3-3 szemet keresztezünk egymással, megőrizve a patentmintát, de a csavart minta kötése alatt simán is köthetjük a csavart szemeket ha úgy könnyebbnek találjuk.
Minta összeállítása:
jelképesen két oszlopra bontom a mintát egy egy oszlop hat szemből áll amit csavarunk, lásd alap csavart minta és két fordított szem választja el őket. A mellékelt fotón szépen kirajzolódik a minta.
első szakasz:16 sor patent minta
második szakasz: az első oszlopban csavarás a második oszlopban a patentmintát kötjük tovább, a csavarást háromszor alkalmazzuk, majd megismételjük az első szakaszt az az 16 sor patentmintát.
harmadik szakasz: az első oszlopot patentmintával kötjük a második oszlopban csavarás, háromszor alkalmazzuk. majd ismét első szakasz az az 16 sor patentminta. És ezt ismételjük míg el nem érjük a kívánt méretet.
Kezdés
Körbe kötünk 5-ös rövid körkötőtűvel kezdve a nyakrészt majd később hosszabb tűvel folytatjuk tovább. A munkát 144 szemel (plusz egy egy szélszem ha síkba kötnénk), fentről kezdjük patentmintával kötünk négy sort, javasolt vékonyabb tűvel, hogy minél jobb legyen a nyakrész tartása.
Négy egyenlő cikkre osztjuk a munkát és kezdhetjük a szaporítást. 34 szem egy egy cikk, 2-2 szem az elválasztó szemek így jön ki a 36 szem, mindig a cikk utolsó szeméből szaporítunk valamint az elválasztó utolsó második szeméből. A kevésbé rutinosak kedvéért megadom a szemleosztást is: (egy sima szélszem), a második simából szaporítunk 34 szem patentminta a 35-dik sima szemből szaporítunk ( ez volt az első cikk 36 szem) következő sima szemből szaporítunk 34 szem patentminta a 35 szem sima ismét szaporítunk (ez volt a második cikk) következő szem simából ismét szaporítunk 34 szem patentminta a 35 szem sima és szaporítunk (ez volt a harmadik cikk) következő sima szem szaporítás 34 szem patentminta sima szem szaporítás egy sima (szélszem ha síkban kötünk) (ezzel megvan a negyedik cikk is) .
A minta leírás szerint járunk el minden szaporított szemmel és a kívánt hossz eléréséig dolgozunk.
Befejezés
Bármikor bármilyen szakaszban lezárhatjuk a mintát, leköthetjük a szemeket a patentminta miatt jól fog kinézni.
Ha csavarással zárjuk a mintát és kötünk pár fordított sort a színén akkor fodros lesz az alja, mivel maga a patentminta és a csavarás is összehúzza a mintát így a vége fodrosodik, nagyon mutatós.

Szekeres Aranka
Ez nagyon tetszik, anyaga, fazona. Na már jól kiestem a kötés gyakorlatból, de néha ismét előveszem. Ez a poncsó most csábít ! DE !
Én úgy látom a teljes képen, mintha az alja 4 háromszögbe végződne, és nagyon jól mutat.
Valóban itt nem adja ki a csavarás mintát úgy mint egy sima fonalnál, tehát ez elhagyható. A körtűket én is kedvelem, gyerekek mellett nem volt probléma használni. Ha ezt megpróbálnám (nagy az elhatározás) megkötni, a szaporításokat hány soronként kell beiktazni.
Eddig (rég) ha kötöttem valamit ,mindig összevarrva fejeztem be. Most ezt szeretném megpróbálni egybe kötni.
Erdei Gyöngyvér
Hajrá, hajrá, a kötés is olyan mint a biciklizés nem lehet elfelejteni! 🙂 Fodrozódik az alja, mivel a patent minta összerúg.
Minden második sorban, illetve ha síkban kötünk a színén szaporítunk. Gyöngyvér
Terézia
Ez a poncsó most nagyon csábító.Azt hiszem én is előveszem a kötőtűket!
Erdei Gyöngyvér
Hajrá! 🙂
Kalinovitsné Márta
Kedves Gyöngyvér!
Technikai segitséget kérnék, ehhez a poncsó megkötéséhez. Szépen haladok, de lassan rövid lesz a körkötőtüm. Jól gondolom, hogy a későbbiekben több körkötőtüt használtál, vagy hogyan oldottad meg a vége felé egy tüvel a szélesebb részeknél a kötést?
köszönöm a válaszodat.
üdv.
Kalinovits Márta
Erdei Gyöngyvér
Kedves Márta, milyen hosszú a tűd? Különböző méretben lehet kapni, érdemes beruházni. Hosszabbra szoktam váltani, több tűt csak akkor használok ha elemekre bontom a munkát és vagy próbához vagy méregetéshez. Több tűvel nem szeretek dolgozni, gyorsabb könnyebb jobban csúszik ha egy tűvel dolgozom, még akkor is ha zsúfolt a szemszám a damilon. 🙂
Gyöngyvér
Kalinovitsné Márta
Nagyon köszönöm a gyors választ. Ma vettem egy 80 cm-es damilhosszuságu tüt. Remélem majd boldogulok vele.
Nagyon sokat tanulok ezen az oldalon, örülök hogy rátaláltam.
üdv. Márta