
Pávatoll mintás tunika
Érdekessége, hogy ezúttal is a mintába rejtettem a raglánvonal szaporítását és az alsó felét a tunikának nagyobb mintaegységre váltva alakítottam ki harang aljúra.
A kötését gyakorlott kézimunkázóknak ajánlom.
A tunikát lazán kötöttem, áttört mintájának is köszönhetően alá öltözve terveztem hordani évszaknak megfelelően, nyáron is hordható egy kis toppal.
Méretek
S-es női méret
Hossza 75 cm
Mellbőség 75 cm
Alja 110 cm
Ujja hossza 20 cm
Raglán vonal 22 cm
A tunikáz háromnegyedes újjal XXL-es méretben is megkötöttem
Hozzávalók
Nagy kedvencetek a Baby summer fonalból készült kellemes színekből választhatsz kedvedre hozzád illő színt!
230 dkg Baby summer orchidea lila
3,5 mm-es körkötőtű, (40 cm, 80 cm, 120 cm)
Minta
Lusta kötés
körkötésnél egy sor sima, egy sor fordított, síkban kötésnél, a színén és a visszáján is simán kötünk
Pávatoll minta
A minta változó szemszámú, többnyire fedetten kötünk a visszáján, kivételt képez ez alól a ráhajtásból történő szem szaporítás ami a visszáján történik a mintának.
A mintát több szemszámmal is megkötöttem.
A lyukak méretét a ráhajtás adja meg minél lazábban kötünk annál nagyobb lesz a ráhajtás és a lyuk, akár egy ráhajtással is dolgozhatunk, egy ráhajtásból is ugyan úgy kialakítható a hat illetve nyolc szem.
A val jelöltem a 8 szemes mintát, B vel jelöltem a 10 szemes mintát és készítettem egy A-B mintát ami a két méret közötti átmenetet képezi.
Gyakorlott kötőknek nem okoz gondot megkötni a mintát, kezdőknek nem ajánlom.
A rajz bonyolultnak tűnhet első ránézésre de nem olyan nehéz megkötni, a változó szemszám és a hirtelen felszaporítás miatt nem könnyű szemléltetni.
A pirossal jelölt ráhajtásnak szentelnék még egy kis figyelmet, a széleken egy ráhajtásból 3 illetve 4 szemet szaporítunk a köztes mintákban pedig a színén 2 ráhajtást készítünk a visszáján vagy a következő sorban felszaporítjuk 6 illetve 8 szemre az A illetve A-B és B mintáknál.
Nekem úgy a legszebb ha egy szemet kötök a ráhajtásból, ráhajtás, még egy szemet kötök a hármasnál, a négyesnél ugyan ez, csak még egy utolsó szemet képezek a ráhajtásból az utolsó kettőt egyiket elölről másikat hátulról képezve, ugyan ezzel a technikával dolgozok a 6 illetve nyolcas szaporításnál is.
Letölthető PDF mindhárom minta rajzot tartalmazza: A, A-B ,B
Elkészítés
A kezdő szemszámot a mintaegységhez igazítottam, a raglán vonalat a mintával szaporítottam.
A nyakát lusta kötéssel kötöttem majd rögtön új minta kialakításával indítottam a raglánvonalat. Az új mintához szükséges kezdő plusz egy szem is benne van a kezdő szemszámban.
Az első minta sorban keresztezzük a szemeket, a széleken lévő sima szemeket is beleértve az új mintákhoz.
A továbbiakban leszámolható rajz szerint dolgozunk, kivételt képeznek ez alól a szélső új minták, melyek szaporítják a szemeket a raglán kialakításához.
Az elejét hátát ugyan azon szemszámmal, mintaegységgel kötöttem, nagyobb mellbőség esetén az elejét egy mintaegységgel többre ajánlom kezdeni.
Szemleosztás
Az alap mintaegység 8 szemes, az A mintával dolgozunk, az ujjakhoz két mintaegységet terveztem, a hátához 4 mintaegységet, az elejéhez 4 mintaegységet, az első sorban a széleken egy egy plusz szemmel indítom a következő mintákat melyek már a raglán kiszaporításáról is gondoskodnak, a raglán vonalat két fordított szemmel képeztem. kezdő szemszám: 2 + 1+ (4×8)+ 1 +2+1+ (2×8)+1+2+1+(4×8)+1+2+1+(2×8)+1 az az 2 szem fordított a bal hátsó raglánvonal, egy szem sima az új minta a raglánvonalnál, 32 szem sima a háta 4 mintaegység, egy szem sima az új mintának, 2 szem fordított a jobb hátsó raglánvonal és így tovább
Szélső minták kötése, raglán kialakítása
Az új mintáknál a szélen a raglánvonal felőli részen, nem kötjük össze a szemeket, így megtartva a plusz szemeket melyek kialakítják a raglán vonalat.
Az új mintaegység megkezdéséhez egy egy plusz sima szemet szaporítunk a raglánvonal szemeiből, kétszer szúrva a szemekbe.
A raglán kialakításához hat új mintát kötöttem, (a minta jobb oldali alsó oldala képezi a raglánt és 3 teljes mintaegységnek felel meg), majd szétválasztottam az egyes részeket.
Elemekre bontás
Ujjak
Elsőként mindig az ujjakat kötöm meg, többnyire síkban a gyorsabb haladás érdekében, a belső varrás kevésbé látszik.
A két-két fordított raglán vonal szemet lekötöttem, a megmaradt szemszámmal hat sor lusta kötést kötöttem majd lekötöttem a szemeket. Ezzel készen is van az ujja. Ugyan ezt megismételjük a másik ujj kialakításához is.
Eleje-háta
A teljes hossza összesen 10,5 teljes mintaegység, ebből 3-at megkötöttünk a raglánvonal kialakításáig
A mintával, még 4 teljes mintaegységet kötünk A mintával majd 1-et A-B mintával és 2,5 mintaegységgel zárjuk a tunika alját B mintával. (8 ról 10 re bővül a mintaegység szemszáma) Az eleje és a háta szemeket egybe vesszük, 10 a hátán, 10 az elején a mintaegységek száma.
Folytatjuk a munkát A mintával kötünk tovább négy teljes mintaegységet, majd kötünk egy A-B mintaegységet. (8 ról 10 re bővül a mintaegység szemszáma) Majd B mintával folytatjuk a munkát megkötve 2,5 mintaegységet.
A végén az aljára szintén 6 sor lusta kötést kötöttem az ujjakhoz hasonlóan és simán lekötöttem a szemeket.
Hónaljban az ujjaknál a lusta kötést összevarrjuk vagy horgoljuk, eldolgozzuk a szálakat és készen is vagyunk.
A tunika kötéséhez létre hoztam egy ideiglenes közös kötős csoportot a legnépszerűbb közösségi oldalon a Fonalparadicsomos lányoknak. A közös kötésre a Fonalparadicsomból rendelt fonallal lehet jelentkezni a rendelési szám megadásával.
Ha augusztus közepére elkészülsz a tunikával akár vissza is nyerheted a fonal árát, az az újra levásárolhatod a Fonalparadicsomban. Gyere és csatlakozz te is hozzánk, jelentkezz válaszlevélben a rendelésed visszaigazolására megjelölve a fonalat amiből kötöd a tunikát és küldöm a meghívót a csoportba.

0