
Cony Tutyi avagy kötött mamusz
Azzal kezdeném rögtön az elején, hogy mi is az a tutyi és hogy mitől Cony Tutyi a Cony Tutyi.
A Tutyit Benke Éva kötötte aki civilben a kézművesek Designere és ahogy ismerkedtünk, hamar kiderült hogy Ő is hódol a kötés szenvedélyének, imád öt tűvel dolgozni, szót szó követett amikor előkerült a tutyi és ahogy beszélgettünk a tutyiról egész szép kis háttér történet kerekedett ki belőle, amit szeretnék megosztani veletek is.
Éva Tolna megyei Jász lány, tolna megyében régebben különösen falvakon a tutyi mindennapos viselet volt, nevezhetjük szobapapucsnak, vagy akár manapság divatos mamusznak is.
Régen saját készítésű gyapjú fonalból készült.
Ha többet szeretnétek tudni a tutyiról és származásáról, használatáról nézzétek meg ezt a kis bemutatót.
A kapcakötés és a tutyi története.
A tutyi kötését Éva egy Kónyi (Nagykónyi) öreg nénitől tanulta így adta magát, hogy a modell neve is kicsit nemzetköziesítve “Cony Tutyi” legyen. A kaptafa amin bemutatásra került a tutyi egy öreg férfi és női cipőket készítő susztertől örökölte, meg menekítve őket az eltüzeléstől.
Éva szívesen osztotta meg veletek a tutyi készítésének módját és ahogy egy Designerhez illik, szép templatbe helyezte leírását, elnevezte a modellt és nem utolsó sorban csodás képeket is készített róla.
Hozzávaló fonal, eszközök
A 38-as méret kevesebb mint egy Magic Wool De LUxe 100 %-os színátmenetes gyapjú fonalból készült.
Helyettesíthető 8 szálas Regia zoknifonallal.
Akár maradék fonalból is elkészíthető. Gyapjú fonalból kötve akár nemezelhető is.
Méret
38-as lábméret
Elkészítés
Zoknikőtő tűkkel sima kötéssel készült a tutyi test része, a sarka egy sima egy fordított patentkötéssel, a felső szélei egy sor rövid pálcával, majd egy sor pikóval van körbe horgolva.
A Cony Tutyi elkészítésének részletes leírását az alábbi letölthető fájlban megtaláljátok.
Köszönet Évának a leírásért!

Mary
Sziasztok! Ezt már elkészítette valaki a leírás alapján?
Nekem nem pont így alakul. Próbálom még.
Erdei Gyöngyvér
Hol akadtál el?
szsuzsa
sziasztok!
nem értem a 20-21. sor leírását,segítenétek?
Erdei Gyöngyvér
Konkrétan mi a kérdés?
mariann
Sziasztok! Én is ugyanitt akadtam el. 20.sor 15s 11 s a 12-13. szemeket összekötjük és fordulunk, majd végigkötjük a sort. Mi az, hogy fordulunk. És akkor mi a sorsa a maradék 15 szemnek? Köszi asegítséget!
Erdei Gyöngyvér
A 20-ik sortól a talp részt kötjük, a talpa ami a sarkunk alatt van, nem kötjük teljes szélességben a sort csak a középső szemeket leírás szerint.
Fordulunk, visszafordulunk a soron. Hogy mi lesz a többi szemmel, ha követed a leírást szépen sorra összekötöd őket a talprész szemeivel.
Mariann
Köszönöm! A 21. sornál is visszafordulok? Nekem az egyik oldal jobban hízott. Lebontottam, próbálom újra!
Erdei Gyöngyvér
Kövesd a leírást, hány szemet kell kötni és megérted, hogy középen kötsz és a szélső szemek fogynak, így alakítod ki a sarkát, talpát.
Orsi
Szia, most egy klasszikus tutyit kötöttem Wilhelm Konrádné leírása alapján, de a tiédet is meg fogom kötni. Ez valamivel egyszerűbbnek tűnik.